6. 1. 2018

bitcoin-2643160_1280_nowat.jpg (8252)

Bitcoin si drží aj po deviatich rokoch stále svoju dominanciu na trhu kryptomien.

Tretí január tohto roku bol dňom, kedy najznámejšia kryptomena Bitcoin, oslávila svoje deviate narodeniny. Tretieho januára v roku 2009 sa totiž vyťažil prvý blok Bitcoinu, ktorý obsahoval spolu 50 Bitcoinov. Vyťažil ho pravdepodobne samotný zakladateľ Satoshi Nakamoto, ktorého identita dodnes nie je známa.

V tej dobe bol Bitcoin takmer bez hodnoty a ťažiť ho mohol takmer každý aj v domácich podmienkach. V súčasnosti je ho vyťažiť takmer nemožné, keďže sa na to špecializujú rôzne zoskupenia ľudí s veľmi výkonným hardvérom.

Po deviatich rokoch od svojho vzniku mal Bitcoin hodnotu 15 190 dolárov, pričom pár dni pred Vianocami bola jeho hodnota výrazne vyššia. Prvých 50 Bitcoinov z prvého bloku by tak malo hodnotu približne 759 tisíc dolárov.

Prvé informácie o Bitcoine sa objavili na internete už 31. októbra 2008, no za deň jeho vzniku sa začal považovať až deň, kedy bol vyťažený prvý blok. Hoci sa predpokladalo v tej dobe, že Bitcoin raz nahradí financie, tak dnes vieme, že kvôli veľkým nedostatkom týmto nástupcom nebude Bitcoin, ale možno iná kryptomena.

Zdroj: Mashable